Home > Aktualności > Poszukiwania zaginionego pływaka

Poszukiwania zaginionego pływaka

Przed godziną 22 do ratowników wpłynęło zgłoszenie o możliwym zaginięciu osoby w wodzie na wysokości Szałkowa. Na miejsce niezwłocznie skierowano dwie jednostki WOPR.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia, strażacy będący na miejscu ustalili że mężczyzna wszedł do wody około godziny 19, pozostawiając na brzegu jedynie ubrania. Przeszukano wschodni i zachodni brzeg w kierunku Iławy oraz Szałkowa. W tym czasie, jeden z żeglarzy zgłosił, iż widział mężczyznę, który około godziny 20 wychodził z wody na zachodnim brzegu obok “pomostów unijnych”. Przeszukana została okolica możliwego wyjścia mężczyzny z wody oraz drogi powrotnej. Dalsze poszukiwania na lądzie prowadziła policja z psem tropiącym. Działania na wodzie zakończono ok. godz. 24.

Pamiętajmy!

Przed pływaniem w wodach otwartych zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Najbezpieczniejsza kąpiel jest na zorganizowanym kąpielisku, strzeżonym przez ratowników. Jeżeli jednak dochodzi do kąpieli w miejscu niestrzeżonym, zaopatrzmy się w bojkę sygnalizacyjną, która w razie skurczu czy innej losowej sytuacji pomoże utrzymać się nam na wodzie. Poprawia ona także widoczność pływaka dla jednostek pływających. Dodatkowo, zorganizujmy osobę, która z lądu będzie obserwowała nasz wysiłek i w razie wypadku wezwie niezbędną pomoc.

Pozostawione rzeczy nad wodą uruchamiają pewne procedury ratownicze. Każde takie zgłoszenie to długie poszukiwania, które wykorzystują ogromne siły i środki. Pamiętajmy, że w tym czasie ktoś może naprawdę potrzebować pomocy.