Home > Aktualności > Majówkowy “śnieżny” szkwał

Majówkowy “śnieżny” szkwał

W niedzielę, 2.05. O godzinie 17:50 ratownicy otrzymali zgłoszenie z numeru 601 100 100, o awarii silnika w jachcie żaglowym. Przez silny wiatr i bardzo trudne warunki, załoga miała problem z dopłynięciem do bezpiecznego miejsca, nie potrafiła również dokładnie określić swojego położenia. Z Iławy wysłano jednostkę N-101 z ratownikami na pokładzie.

Aplikacja „Ratunek” z której korzystali poszkodowani, wskazała miejsce, z którego dokonano zgłoszenia. W miejscu zdarzenia nie zastano jednak nikogo. Po krótkich poszukiwaniach okazało się, że załoga uporała się z awarią i płynęła w stronę brzegu. Ratownicy odeskortowali łódź do Siemian i wrócili do bazy w Iławie.

Kolejne zgłoszenie z okolic Siemian, które nadali dwaj żeglarze o godz. 19:00, brzmiało bardzo podobnie: awaria silnika łodzi przy silnym wietrze oraz wysokie fale zniosły jednostkę w brzeg uniemożliwiając dalszą żeglugę. Działania WOPR w miejscu zdarzenia (na wschód od ośrodka „Promyczek”), polegały na wydobyciu jednostki z miejsca niebezpiecznego i odholowaniu jej do najbliższego portu w Siemianach. Powrót z działań nastąpił o godz. 20:30 w ekstremalnych warunkach pogodowych (śnieżyca, niebezpieczne podmuchy wiatru i falowanie).

Apelujemy do wszelkich wodniaków o sprawdzanie prognoz pogody przed i w trakcie każdego rejsu; Jest to podstawowa zasada bezpiecznej żeglugi. Gdy meteogramy wskazują na załamanie pogody, zaplanujmy krótszy rejs, spłyńmy wcześniej do portu, uwzględnijmy przystanek na przeczekanie niebezpiecznej sytuacji w odpowiednim  miejscu.

W przypadku wzywania służb ratunkowych, utrzymujmy kontakt telefoniczny z ratownikami, informujmy o zmieniającej się sytuacji i naszej lokalizacji – ułatwi to szybsze dotarcie w miejsce zdarzenia.

 Iławskie WOPR jest już w gotowości do niesienia pomocy na Jezioraku. Przypominamy o numerach ratunkowych: 601 100 100, 984 lub 112.

Tak wyglądały nasze łodzi po zakończonych działaniach