Home > Aktualności > Bezpieczne Ferie z WOPR

Bezpieczne Ferie z WOPR

Ferie zimowe to czas różnych aktywności. Ważne, aby wypoczynek zimą był nie tylko atrakcyjny i aktywny, ale przede wszystkim bezpieczny, dlatego nasi ratownicy odwiedzili iławskie szkoły podstawowe, gdzie podczas spotkań – wspólnie z funkcjonariuszami Policji – przekazali uczestnikom wiedzę dotyczącą zagrożeń związanych z korzystaniem z zamarzniętych akwenów.

Spotkania obejmowały szkoły podstawowe nr 1 oraz nr 4 w Iławie. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania na lodzie, obejmujące m.in budowę tafli, sposób przemieszczania się po lodzie, miejsca niebezpieczne oraz zagrożenia wynikające z załamania się lodu. Najważniejszym elementem pogadanki było zaprezentowanie postępowania w przypadku załamania się lodu pod osobą postronną, samoratownictwa a także postępowania z poszkodowanym w hipotermii. Ratownicy popularyzowali bezpieczne korzystanie z miejskiego lodowiska, zamiast zamarzniętych zbiorników wodnych.

Ratownicy od wielu lat prowadzą akcje profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz szkołach średnich. Akcje “Bezpieczne lato z WOPR” oraz “Bezpieczna zima z WOPR” przeprowadzane są przed feriami letnimi, jak również zimowymi, gdy często korzystamy z rekreacji na obszarach wodnych . Zima to  okres, w którym nasze działania są ograniczone do minimum na wodzie, ale zwiększone w zakresie szkoleń ratowniczych oraz prowadzenia akcji profilaktycznych.

Pamiętajmy, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód! Budowa lodu nie jest jednolita, jego przekrój może zmieniać się w zależności od miejsca, ukształtowania dna, obecnych budowli hydrotechnicznych czy linii brzegowej. Unikajmy z korzystania z lodu w pobliżu ujść rzek, cieków wodnych, wszelkich budowli hydrotechnicznych oraz na wszelkich rzekach, których nurt może osłabiać konstrukcję lodu. Pamiętajmy o zabraniu specjalnych kolców lodowych oraz pozostawieniu informacji osobie, która pozostaje na lądzie: gdzie się udajemy oraz o której planujemy wrócić. Takie działanie może przyśpieszyć akcję ratowniczą!

Gdy załamie się lód pod nami pamiętajmy!

 • – głośno wołaj o pomoc!
 • – staraj się zdjąć ubrania, które znacznie nasiąkają wodą – pomoże Ci to utrzymać się na powierzchni wody;
 • – rozłóż szeroko ręce na krawędzi lodu rozkładając ciężar na jak największej  powierzchni;
 • – gdy wydostaniesz się na lód, czołgaj się do stabilnego miejsca;
 • – jak najszybciej zdejmij mokre ubrania, wysusz się o stopniowo ogrzewaj organizm do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego;

 

Gdy jesteś świadkiem zdarzenia:

 • – zadzwoń na numer alarmowy: 984, 601 100 100 lub 112;
 • – jeżeli jesteś w stanie pomóż poszkodowanemu:
  •       * znajdź coś, co będzie służyło jako przedłużenie ręki np. drewniany kij, lina, pasek;
  •       * staraj się rozkładać swój ciężar na lodzie najlepiej poprzez czołganie się;
  •       * podaj poszkodowanemu przygotowany wcześniej przedmiot;
  •       * gdy poszkodowany będzie na brzegu ogrzej go oraz zadzwoń ponownie na numer alarmowy i poinformuj o zmianie sytuacji!

Człowiek wychładza się w wodzie 28 razy szybciej niż na powietrzu. Gdy widzisz wypadek nie czekaj, działaj!