Zbliżają się wakacje szkolne – czas, w którym wielu ludzi wypoczywa nad wodą. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa!
Podczas wypoczynku na jednostkach pływających bardzo częstym zjawiskiem jest kąpiel w miejscach niedozwolonych. Na jeziorze Jeziorak możemy zauważyć boje koloru zielonego oraz czerwonego – oznaczają one tor szlaku żeglugi śródlądowej . Po tym szlaku, z dużą prędkością poruszają się liczne jednostki pływające. Sternicy takich jednostek często zauważają pływaków niemal w ostatniej chwili – wówczas nietrudno o wypadek!. Oprócz tego, szczególnie niebezpieczne są kąpiele w pobliżu budowli hydrotechnicznych (mostów, jazów, tam, nabrzeży portowych), ujścia rzek oraz okolic przystani.
Pamiętajmy o zasadach kąpieli:
1.Kąpiel powinna odbywać się w obecności ratownika wodnego. W miejscu strzeżonym ratownicy oczyszczają dno, oznaczają strefy kąpieli oraz prowadzą stałą obserwacje wyznaczonego obszaru wodnego.
2. Strefa dla nieumiejących pływać oznaczona jest bojami koloru czerwonego, a najgłębsze miejsce wynosi 1,2 m. Strefa dla umiejących pływać oznaczona bojami lub pławami koloru żółtego może mieć maksymalną głębokość nawet do 4 m.
3. Przestrzegajmy sygnałów dawanych przez ratowników (gwizdków) i kolorów flag: biała flaga – kąpiel dozwolona. Czerwona flaga – kategoryczny zakaz kąpieli.
4. Główną przyczyną kalectwa nad wodą są skoki do nieznanej wody, dlatego starajmy się unikać skoków ”na główkę” do akwenów o słabej przejrzystości wody. Nasze doświadczenia pokazują, że w okolicach wielu pomostów znajdują się utopione przedmioty, które mogą stać się niebezpieczeństwem dla skoczka.
5. Dzieci powinny być pod nadzorem osoby dorosłej przez cały okres przebywania na kąpielisku. Pamiętajmy, że obowiązek ustawicznego nadzoru nad dziećmi spoczywa na rodzicach i opiekunach prawnych.
6. Przed wejściem na kąpielisko obowiązkowo zapoznajmy się z regulaminem – określa on zasady niezbędne do bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
7. W razie wypadku nad wodą pamiętajmy numery alarmowe! 601 100 100 oraz 984 – to numery dedykowane ratownictwu wodnemu. Dyspozytorzy znajdują się w Centrach Koordynacji Ratownictwa Wodnego rozlokowanych w całej Polsce. Najbliższe centrale znajdują się w Giżycku oraz Sopocie. Starajmy się podać jak najdokładniejszą lokalizację (miejsca charakterystyczne, nazwy miejscowości oraz brzegi wysp czy nazwa, typ i kolor jednostki). Dla dokładnego lokalizowania i przyśpieszenia działań ratowniczych powstała aplikacja ratunek, która automatycznie wysyła pozycję GPS dzwoniącego. Więcej informacji dotyczących numerów alarmowych jak i aplikacji ratunek znajdą Państwo w zakładce numer alarmowy
Nowy sprzęt dla ratowników
Aby nieść pomoc na najwyższym poziomie, organizacje ratownicze stale doposażają się w nowoczesny sprzęt. Tak samo dzieje się w iławskim oddziale WOPR, który wzbogacił się o sprzęt niezbędny do podniesienia standardu świadczonych usług.
Duża część zgłoszeń wpływa w godzinach wieczornych oraz nocnych, dlatego zakupiona została kamera termowizyjna pozwalająca na bezpieczne przemieszczanie się po Jezioraku w nocy. Dzięki temu urządzeniu, ratownicy mogą skutecznie poszukiwać osoby zaginione oraz szybciej odnajdywać miejsce zdarzenia.
Zakupiony sprzęt medyczny zrewolucjonizuje zarówno szkolenia, jak i same działania ratownicze. Iławski oddział otrzymał 7 toreb opatrunkowych wraz z wyposażeniem. Lekkie, poręczne zestawy pozwolą na szybsze niesienie pomocy przy wypadkach masowych. Drugi zakup: rodzina fantomów do resuscytacji pozwoli szkolić ratowników oraz edukować społeczeństwo podczas profilaktyki, jak prawidłowo nieść pomoc potrzebującym. Fantomy imitują osobę dorosłą, dziecko oraz noworodka.
Istotnym sprzętem jest zakupiony AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, dzięki któremu w przypadku nagłego zatrzymania krążenia na Jezioraku, szanse poszkodowanego na przeżycie wzrastają nawet o 70%. Teren działania naszego oddziału charakteryzuje się dużą ilością wysp, miejsc zalesionych bez możliwości dotarcia lądem, dlatego bardzo często to właśnie nasi ratownicy są pierwsi na miejscu zdarzenia i to oni prowadzą podstawowe czynności na miejscu zdarzenia. Zakupione urządzenie posiada klucz pediatryczny, dzięki któremu można je stosować także u dzieci. Wiemy jak ważne jest edukowanie społeczeństwa z zakresu obsługi AED, dlatego na liście zakupów znalazł się także zestaw szkoleniowy, który pozwoli na prowadzenie zajęć szkoleniowych z obsługi defibrylatora.
Wszystkie te zakupy zostały sfinansowane ze środków: Miasta Iławy, Powiatu Iławskiego, Gminy Iława oraz Gminy Zalewo. WOPR w Iławie składa podziękowanie lokalnym samorządom! Cieszymy się, że naszym włodarzom nie jest obojętne bezpieczeństwo osób wypoczywających na wodach Jezioraka! Życzymy bezpiecznych wakacji!