Home > Aktualności > Nawałnica nad Jeziorakiem

Nawałnica nad Jeziorakiem

28 lipca ratownicy interweniowali dwukrotnie w związku z nawałnicą, która nawiedziła region.

Pierwsze zgłoszenie dotyczyło osoby, która wypadła z rowerka wodnego na wysokości hotelu Tiffi. Pomimo silnie wiejącego wiatru oraz ograniczonej widoczności do 50 m rozpoczęto działania poszukiwawcze. Sprawdzony został akwen od ekomariny do mostu w południowej części Jezioraka. Ratownicy ustalili, iż podczas nawałnicy, do Portu Iława został przycumowany rower wodny. Na szczęście, jego załoga w komplecie znalazła schronienie w porcie.

Kolejne zgłoszenie dotyczyło łodzi, która miała zatonąć po przewróceniu się na nią konaru drzewa. W obszarze działań odnaleziono jeden jacht, który znajdował się w trzcinach. Obok jednostki znajdowało się przewrócone drzewo, które na szczęście spadło na ląd, a nie na jednostkę. Załoga jednostki nie odniosła obrażeń.

Pamiętajmy, aby w takich sytuacjach obserwować niebo. Gwałtowne opady deszczu oraz burze zwiastują chmury cumulonimbus.  To gęsta chmura rozbudowana pionowo na wysokość kilku lub kilkunastu kilometrów, niekiedy w kształcie wieży, o górnej powierzchni gładkiej, zakończonej kopulasto lub kalafiorowato. Silny wiatr zwiastuje wał szkwałowy, który przypomina poprzecznym przekrojem swego czoła poziomy klin lub taran.

Jeżeli widzimy nadchodzące niebezpieczeństwo, postarajmy się spłynąć do brzegu wcześniej. Gdy będzie na to za późno, zrzućmy żagle, odpalmy silnik i z wiatrem (nigdy pod wiatr!) starajmy się spłynąć w trzciny. Jest to najbezpieczniejsze miejsce, gdzie możemy zabezpieczyć jacht dodatkowo kotwicami. Pamiętajmy, aby nie zakładać kamizelek ratunkowych pod pokładem, gdyż podczas wywrotki jednostki uniemożliwi ona szybkie wydostanie się z kokpitu jednostki.

W razie kłopotów nad wodą pamiętaj. 601 100 100 lub 984. Jesteśmy w gotowości.