Home > Jak zachować się nad wodą?

Jak zachować się nad wodą?

W 2017 roku na terenie Polski odnotowano 471 wypadków tonięcia. W wyniku tych wypadków utonęło 449 osoby, w tym 62 kobiet. Dlatego, ważne jest prowadzenie działań profilaktycznych, które potrafią wskazać zagrożenia oraz zasady zachowania w przypadku zdarzeń nad wodą. Przygotowaliśmy dla Państwa kilka kategorii, które mogą ocalić komuś życie.

 

Pamiętajmy o zasadach kąpieli:

1.Kąpiel powinna odbywać się w obecności ratownika wodnego. W miejscu strzeżonym ratownicy oczyszczają dno, oznaczają strefy kąpieli oraz prowadzą stałą obserwacje wyznaczonego obszaru wodnego.

2. Strefa dla nieumiejących pływać oznaczona jest bojami koloru czerwonego, a najgłębsze miejsce wynosi 1,2 m. Strefa dla umiejących pływać oznaczona bojami lub pławami koloru żółtego może mieć maksymalną głębokość nawet do 4 m.

3. Przestrzegajmy sygnałów dawanych przez ratowników (gwizdków) i kolorów flag: biała flaga – kąpiel dozwolona. Czerwona flaga – kategoryczny zakaz kąpieli.

4. Główną przyczyną kalectwa nad wodą są skoki do nieznanej wody, dlatego starajmy się unikać skoków ”na główkę” do akwenów o słabej przejrzystości wody. Nasze doświadczenia pokazują, że w okolicach wielu pomostów znajdują się utopione przedmioty, które mogą stać się niebezpieczeństwem dla skoczka.

5. Dzieci powinny być pod nadzorem osoby dorosłej przez cały okres przebywania na kąpielisku. Pamiętajmy, że obowiązek ustawicznego nadzoru nad dziećmi spoczywa na rodzicach i opiekunach prawnych.

6. Przed wejściem na kąpielisko obowiązkowo zapoznajmy się z regulaminem – określa on zasady niezbędne do bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

7. W razie wypadku nad wodą pamiętajmy numery alarmowe! 601 100 100 oraz 984 – to numery dedykowane ratownictwu wodnemu. Dyspozytorzy znajdują się w Centrach Koordynacji Ratownictwa Wodnego rozlokowanych w całej Polsce. Najbliższe centrale znajdują się w Giżycku oraz Sopocie.  Starajmy się podać jak najdokładniejszą lokalizację (miejsca charakterystyczne, nazwy miejscowości oraz brzegi wysp czy nazwa, typ i kolor jednostki). Dla dokładnego lokalizowania i przyśpieszenia działań ratowniczych powstała aplikacja ratunek, która automatycznie wysyła pozycję GPS dzwoniącego. Więcej informacji dotyczących numerów alarmowych jak i aplikacji ratunek znajdą Państwo w zakładce numer alarmowy

 

Gdy załamie się lód pod nami pamiętajmy!

  • – głośno wołaj o pomoc!
  • – staraj się zdjąć ubrania, które znacznie nasiąkają wodą – pomoże Ci to utrzymać się na powierzchni wody;
  • – rozłóż szeroko ręce na krawędzi lodu rozkładając ciężar na jak największej  powierzchni;
  • – gdy wydostaniesz się na lód, czołgaj się do stabilnego miejsca;
  • – jak najszybciej zdejmij mokre ubrania, wysusz się o stopniowo ogrzewaj organizm do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego;

 

Gdy jesteś świadkiem zdarzenia:

  • – zadzwoń na numer alarmowy: 984, 601 100 100 lub 112;
  • – jeżeli jesteś w stanie pomóż poszkodowanemu:
    •       * znajdź coś, co będzie służyło jako przedłużenie ręki np. drewniany kij, lina, pasek;
    •       * staraj się rozkładać swój ciężar na lodzie najlepiej poprzez czołganie się;
    •       * podaj poszkodowanemu przygotowany wcześniej przedmiot;
    •       * gdy poszkodowany będzie na brzegu ogrzej go oraz zadzwoń ponownie na numer alarmowy i poinformuj o zmianie sytuacji!

Człowiek wychładza się w wodzie 28 razy szybciej niż na powietrzu. Gdy widzisz wypadek nie czekaj, działaj!